BRANDÝSKO NAZELENO/GREEN TOWN - BRANDYSKO, PREVENCE VZNIKU ODPADŮ/WASTE PREVENTION

Podpora „látkování“

Látkujeme aneb ušetřeme sobě, městu i přírodě!

Město Brandýs nad Labem - Stará Boleslav se rozhodlo podpořit používání látkových plen. Jednáme tak v souladu s doporučením Ministerstva životního prostředí a jejich programu na prevenci vniku odpadů, konkrétně Průvodcem předcházení vzniku odpadů z roku 2017.

Slevový voucher v hodnotě 900 Kč

Rádi bychom dali maminkám šanci získat dostatek informací a také možnost si pleny vyzkoušet. Můžete tedy požádat slevový voucher v hodnotě 900 Kč na půjčení látkových plen na dobu 1 až 3 měsíců, dle Vašeho výběru.

Pro uplatnění kontaktujte lucie.materna@brandysko.cz

Základní informace o látkových plenách naleznete zde.

Proč to děláme?

Jednorázové pleny tvoří nezanedbatelnou část odpadu, zvláště ve městech s velkým počtem malých dětí. Jedno dítě za „plenkovací období“ zanechá cca 1 tunu odpadu.

Pro lepší představu uvádíme čísla z našeho dvojměstí.

Za rok 2018 se nám narodilo 157 dětí, za rok 2019 to bylo 163. Pokud to vezmeme jednoduchým výpočtem (použití dva roky, přibližná čísla, odhad z 2017, předpoklad, že všechny měly jednorázové), vyprodukovali 320 tun špatně rozložitelného odpadu. Takové množství na váhu naplní čtyřicet nákladních svozových aut!

Tento odpad se zde pouze skládkuje, 1 tuna svozu a skládkování stojí město 1485 Kč, celkem to je tedy 475 200 Kč za uložení pouze tohoto odpadu! (za dva roky)

Není to však jen město, které by mohlo na znovupoužitelných plenách ušetřit. Jste to především Vy, rodiče!

Čím více bude město platit za skládkování, tím větší také bude tlak na zvýšení poplatků za svozy odpadů. Za tyto plenky tedy každý z nás zaplatí nemalé peníze. Pojďme tedy ušetřit VŠEM!

Moderní látkové pleny

Látkové pleny již dávno neznamenají pouze bílé čtverce a hodiny praní a žehlení.

Moderní látkové pleny vypadají například takto.

Vzhledově líbívé

Perou se na 60°C s předpírkou (vše v pračce)

Finačně mnohem výhodnější

Zdravější – prevence opruzenin, ekzémů, příznivé pro správný vývoj kyčlí

Ekologičtější – jedná se o pár kousků látkových plen oproti jedné tuně špatně rozložitelných jednorázových

Kolik s plenkami ušetříte?

I přes náklady na praní a případné sušení se s cenou za jedno dítě dostanete k úsporám 5 – 15 tisíc korun. Podle toho, zda kupujete plenky nové či bazárkové. Sada plen „vydrží několik potomků“ a proto jsou pak nákladu u dalších dětí nesrovnatelně nižší i při pořízení nové sady.

Jednorázové plenky Vás nestojí velkou sumu na začátku, ale ve výsledku utratíte za jedno dítě i snadno přes 20 000 Kč. Přestože malé velikosti plen jsou levné na kusy, máte jich prvních několik měsíců obrovskou spotřebu, a čím je dítě starší, tím dražší je zase plena za kus. Měsíční náklad do cca 1000 Kč x 24 měsíců.

Tyto náklady se navíc s dalším dítětem nijak nesníží.

Čas?

Spousta maminek se nad látkovými plenami ani nezamyslí, protože „nemají čas“. Nemít čas je filozofické téma, avšak mohu Vás ujistit, že o více času než nakupováním a vynášením košů, které byste dělali u jednorázových plen, s těmito nestrávíte.

Hygiena

Častým argumentem je to, že jsou látkové plenky „špinavé“. Jak Vám mohu z vlastní zkušenosti říci, je to právě opačně!

Jelikož jsem měla jedno dítě na jednorázových plenách a až při druhém jsem přesvědčila manžela, abychom používali látkové, mám možnost srovnání.

U jednorázových plen jsou „nehody“ velmi časté a jak Vám jistě i další rodiče, kteří měli jednorázové, potvrdí, musíte pak dítěti sprchovat celá záda. U látkových plen se mi osobně taková příhoda nestala ani jednou!

Co nechcete čistit, vyřeší „separačka“. Separační vložky z celulózy se vkládají u malých mininek do plenky a „to nejhorší“ oddělí od zbytku a Vy pak nemusíte odstraňovat tolik nečistot, jako u jednorázových plen.

Nemůžeme tedy říct, že by „látkování“ bylo zcela bezodpadové, odpadu je však nesrovnatelně méně než u používání jednorázových plen.

Co namísto vlhčených ubrousků?

Nemalou položkou v rozpočtu také bývají vlhčené ubrousky. Maminky je používají na umývání zadečků, na špinavé ručičky a jakékoliv další „nehody“.

Tyto „ubrousky“ musí být napuštěné množstvím chemických látek, aby nevyschly i po dlouhé době. Pokud byste namočili obyčejný ubrousek a zabalili do plastu, do měsíce by zplesnivěl.

S vlhčenými ubrousky dokážete umýt i špinavý sporák a ušpiněnou sedačku v autě, na výletech je pro Vás možná nepostradatelným pomocníkem, avšak na domácí je mnohem zdravější a levnější zvolit jinou variantu.

použití je mnohem zdravější a levnější zvolit jinou variantu.

Jednou z možností jak nahradit vlhčené ubrousky je perlan. Pořídíte ho v lékárnách ve formě rolí či velkých čtverců. Vše nastříháte a používáte podobně jako vlhčené ubrousky. V tomto případě je však nutné obdélníček trochu namočit do vody. Některé maminky používají navíc mycí gely či olejíčky. (U nás to vyhrála čistá voda)

Jak perlan tak separační vložku můžete vyprat a znovu použít. Vypráním snížíte náklady a množství odpadu ještě více, vše totiž pouze přihazujete k plenám.

Zdraví

Zdravotní stránka jednoznačně nahrává látkovým plenkám.

Mnoho rodičů i odborníků je přesvědčeno, že dětem je v látkových plenách lépe než v těch jednorázových. Ty totiž rozhodně nejsou jen z papíru, jak by se mohlo zdát podle často užívaného názvu. Asi z poloviny (zejména absorpční gel a nepropustné vrstvy) jsou vyrobeny z chemických látek, které se získávají z ropy. (Jedná se o látky s názvy jako polypropylenová folie, polyetylenová folie či polyakryláty). Navíc jsou jednorázové plenky většinou bělené chlórem a různě parfémované, což může dráždit kůži a sliznice miminka.

Látkové pleny při správném intervalu přebalování pomáhají v omezení plenkové dermatitidy, jsou prevencí infekce sliznic, nadměrnému vysychání sliznic u holčiček a podporují správný vývoj kyčlí.

Ekologie

Pro spoustu žen není ekologie hlavním důvodem k používání jednorázových plen, pro mne byla právě tím prvním impulzem. Jedno dítě za své plenkové období zanechá cca tunu odpadu z jednorázových plen. S košem na začátku chodíte obden a plenky jsou ještě vhazovány do plastových pytlů. Rozklad takovéhoto kompaktního materiálu tedy není jednoduchý. Udává se, že klasická jednorázová plena se rozkládá až 400 let.

Jak dlouho ji mělo miminko na sobě – tři až čtyři hodiny pravděpodobně. Navíc byste měli dopočítat dopravu do obchodů, obaly apod.

Abychom byli spravedliví, je nutno říci, že látkové pleny vyžadují více zdrojů při výrobě a také vyšší náklady při údržbě. To, jak moc budou ekologické, záleží na zacházení s nimi. Sušení v sušičce je samozřejmě energeticky mnohem náročnější než pouhé sušení na věšáku. Jaký prostředek budete používat, ekologicky šetrný či chemický? Využijete bělidla či žlučové mýdlo?

Nicméně, tyto plenky slouží několik let a několika dětem, ne pouhých pár hodin.

Velkým faktorem je zde i délka plenkovacího období. Maminky se často snaží vyhnout častému praní a své děti začínají učit na nočník dříve, používají částečně bezplenkovou metodu a jejich děti tak s plenkami končí dříve než děti, které nosí jednorázové pleny. (U nás byl rozdíl celého třičtvrtě roku)

Cestování?

Jednorázové plenky mají v tomto směru navrch. Pokud pojedete na dovolenou s látkovými, budete potřebovat zavazadlo navíc jen pro plenky a také možnost si je na místě vyprat. Nicméně i cestovat s „látkovkami“ je možné. Jak na to? (článek se připravuje)

Závěrem

Milé nastávají, budoucí či stávající maminky a tatínkové, přeji Vám krásné rodičovství plné lásky a radostí s Vašimi ratolestmi. Děkujeme, že jste si tento článek přečetli a doufáme, že zvážíte možnosti využití látkových plen ať už ze zdravotního, finančního, ekologického důvodu či ze všech zmíněných. Jistě za to trochu té námahy při hledání informací a „obsluhy“ plenek stojí.