INSPIRACE/INSPIRATION, PREVENCE VZNIKU ODPADŮ/WASTE PREVENTION

Upcykling – Kavárna Dvě Vrány

Upcykling - Kavárna Dvě Vrány - Rozhovor se spolumajitelkou Gábinou

Kavárna Dvě Vrány se nachází v Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi toho času na Masarykově náměstí. Kromě úžasného sortimentu si vychutnáte jedinečnou atmosféru z dob dávno minulých a zapomenutých.

Naleznete ztracené poklady z časů Vašich rodičů a prarodičů a budete kroutit hlavami nad neuvěřitelnými proměnami starých nepotřebných věcí - upcyklingem.

Kavárna se oblékla do Retro stylu
Vrána Gábina v černých šatečkách, slušivou čelenkou a stylovou kabelkou. Vedle ní sedí Vrána Petra s kafíčkem a kožešinovým boa.

Gábi, je to vaše první kavárna?

Ano, je to naše první kavárna. Dělaly jsme předtím každá něco jiného a pak jsme se rozhodly, že uděláme spolu tento projekt.

Proč jste se rozhodly použít tento renovovaný nábytek? Ani nevím, jestli tu je vůbec něco nového, protože kam se podívám, tam je nějaký poklad různého stylu.

Vždycky se nám tento styl líbil, pro nás to je teplé a útulné. Petra měla nějaký nábytek po své babičce, máme tu nějaké kusy z rodiny, pak jsme něco sháněly a hodně toho máme půjčeného. Nového jsme nekupovaly v podstatě nic.

Nebylo to tedy z ekonomických důvodů?

Nebylo, ale je pravda, že to na to mělo stejně vliv. Myslím, že jsme koupily tak tři židle, dvě křesílka, zbytek nás buď nestál vůbec nic, nebo jen náš čas na renovaci.

Mně to připadá jako win-win-win situace, kdy máte úžasný design, staré věci se znovu použily a ještě jste spoustu peněz ušetřily.

Ano, a navíc spousta lidí měla radost, že se jejich nábytek znovu použil a neleží někde v garáži. Často to jsou i věci, které zdědili a nebudou je prodávat, ale budou rádi, když budou mít další užitek.

Na pultu z bývalých okenních rámů najdete spoustu dobrého

Bývalé okenní rámy

Něco asi zůstalo ve stavu, ve kterém jste nábytek dostaly, ale něco bylo určitě opravované. Dělaly jste všechno samy?

Určitě, něco zůstalo v původním stavu, něco jsme opravovaly my. Až teď jsme si nechávaly od pána, co pracuje s nábytkem a dřevem, opravit dřevěné kulaté stolečky. Ale jinak jsme všechno předtím dělaly samy.

Počítaly jste někdy, kolik času Vám to zabralo?

Ne.

Ono to bylo asi hobby, že?

Dělaly jsme to, protože to bylo potřeba. Kavárnu jsme připravovaly asi čtyři měsíce. Každá jsme byly ve své práci a potom jsme jely odstraňovat nátěr ze skříní.

Když jsi mluvila o tom, že jste přitom ještě pracovaly, co je Tvoje původní profese?

Já jsem statistik, mám vystudovanou matematiku a statistiku. Pracovala jsem ve firmě na výzkum veřejného mínění a tam jsem zpracovávala projekty pro zákazníky. Přímo jsem psala zprávu, počítala jsem tabulky. Péťa měla firmu s manželem a prodávali střechy.

To jste obě udělaly velký krok stranou!

Ano, úplně přesně, velký krok stranou.

Co všechno se tady upcykluje?

V kavárně toho tolik není,  spíš v dílně. Zpracováváme s dětmi hodně starších věcí na kroužcích. Dostáváme třeba látky, vlny, korálky a pak s tím pracujeme, plstíme a podobně. Věrka Severinová tu má třeba kurz patinování.

Máš pocit, že si zákazníci všímají drobností? Že se jim to líbí?

Určitě, mám pocit, že vnímají tu atmosféru, že je to útulné. Ze začátku když jsme otevřely tak pořád říkali: „Jé, to je křeslo od babičky!“, „Tamto rádio jsme taky měli!“ A teď si všímají spíš detailů. Kolikrát se stane, že zákazník řekne: „Jé, ty ptáčky tu máte nové!“ a oni tam visí třeba už dva roky. Ale vždycky tu najdou něco nového, zajímavého.

Myslíte, že jste někoho inspirovaly?

Asi ano, ale moc to lidé neříkají. V pozadí paní, která maluje vlastnoručně vyrobený květináč: „Ano, patinování, keramika, všechno zkouším.“

Prodáváte tady kalíšky na kávu s sebou, svačinové kapsičky a znovupoužitelné sáčky. Snažíte se podporovat myšlenku ZERO WASTE?

Ano, určitě.

Velice děkuji za rozhovor!

Informace o kavárně naleznete na webu www.dvevrany.cz nebo na fb stránkách