INSPIRACE/INSPIRATION, PREVENCE VZNIKU ODPADŮ/WASTE PREVENTION

Upcykling – KAWAK, Rozhovor s Věrkou S.

kawak meeting

Upcykling - KAWAK, Rozhovor s Věrou Severinovou

KAWAK jsou eko tašky a batohy pro všechny příznivce dobré kávy, kaváren a naší planety. Projekt navíc podporuje Ostrov Naděje v Keni. Nezaměnitelný vzhled jim dodávají potisky, které se většinou tisknou přímo na farmách, kde se káva pěstuje, a označují, odkud kávové boby pocházejí.

„V ‚odpadu‚ vidím potenciál a tvořím z něj raději než z nového materiálu. Stále vymýšlíme, jak udělat co nejvíce našich výrobků cirkulárních. Kávové pytle jsou moje srdeční záležitost (miluji kávu a kavárny), i když jejich zpracování není úplně snadné,“ říká Věra Severinová, zakladatelka značky KAWAK.

 Věrko, co všechno upcykluješ, renovuješ nebo vyrábíš?

Nejvíc upcykluji textil, konkrétně a aktuálně pracuji s pytli od kávy, ze kterých dělám sáčky, batohy a tašky a dekorace. V malém měřítku také upcykluji nábytek, renovuji a občas dělám kurzy renovace.

Je to Tvůj koníček nebo to bereš jako druhou/třetí práci? (smích)

Je to moje podnikání i můj koníček.

Kde jsi přišla na myšlenku, že budeš něco vyrábět z pytlů od kávy?

Myslím, že jsem na ten materiál narazila, když jsem studovala kurz módního designu ve Scholastice a zrovna jsem hledala nějaký zajímavý projekt.

Pracuje se s ním hodně odlišně od klasické textilie?

Určitě je jiný. Musí se nejdřív připravit, vyprat, vyžehlit a je také prašnější. Práce s ním je náročnější než je tomu u klasické látky.

kawak meeting

Tvoje výrobky nejsou ve srovnání s konvencí úplně levné a některé může cena překvapit. Jistě je zatím však hodně práce. Počítala sis, kolik máš za výrobky času a materiálu?

To je pravda, přes vyšší cenu je moje ohodnocení spíš podprůměrné.  Dnes je levnější koupit nový materiál než připravit něco z materiálu existujícího.

Ptám se na to, protože spousta lidí si nedokáže představit, kolik je za tím schované práce. Avšak pokud se rozpočítá na hodiny, není to ve výsledku mnoho.

Je to tak, nebo by to pak člověk musel vyrábět v tisících, aby tam byly zase nějaké výhody z rozsahu. Ale pokud se něco dělá v malém, je to vždycky dražší.  Zase si zákazník kupuje originální věc, které byl věnován čas a energie.

Napadá Tě něco dalšího, co bys chtěla zkusit upcyklovat?

Kolem sebe vidím spoustu materiálů a zajímavého odpadu, nápadů je spousta.  V tuto chvíli nemám ale v plánu nic dalšího, protože s KAWAK je hodně práce. Jinak mne vždy lákala džínovina.

Kdo jsou tvoji zákazníci?

Říká se, že první zákazníky má člověk v mobilu, takže určitě okolí a pak hodně firmy, které prodávají kávu a mají mé výrobky jako hezké, stylové a udržitelné dárky pro zákazníky.

Spolupracuji s Fair&Bio pražírnou a občas spolu jedeme na nějakou akci, kde jim vypomohu s prodejem. Na oplátku si u nich mohu vystavit své výrobky. Dává to tedy oběma stranám smysl.

kawak taška

Máš pocit, že upcykling je jeden z hlavních důvodů, proč si zákazníci kupují Tvé výrobky nebo nad tím vůbec nepřemýšlejí a až později zjistí, že se jedná o znovupoužitý materiál?

Myslím, že je to tak něco mezi, zákazníky mám z poměrně širokého spektra. Pro někoho je hlavně důležitá myšlenka upcyklace.

Na druhé straně, člověk, který má rád kafe, si ten dárek koupí pro sebe nebo pro někoho, kdo má kafe taky rád a tolik o ekologii nepřemýšlí. Pak si ale přečte, že to je z recyklovaného materiálu a přijde k němu i ta naše ekologická myšlenka.

Ne každý hledá EKO a je dobré projekt založit i na něčem jiném, radostnějším, třeba na tom, že mám ráda kávu. Velmi důležitý je design, produkt musí vypadat dobře! Pokud dobře nevypadá, tak může být sebevíc ekologický, ale moc dobře se prodávat nebude.

kawak batoh

Kde jsi přišla na myšlenku, že budeš upcyklovat?

Pro mě to je úplně přirozená věc. Jsem Husákovo dítě, byla jsem v sedmé třídě, když přišla revoluce.  Měli jsme doma šlapací šicí stroj a pak Veritasku (značka šicího stroje), přešívala jsem a šila jsem si na sebe. Táta doma vyráběl loď a pro mne bylo přirozené, že se vyrábí z něčeho, co je zrovna dostupné. A takhle jedu celý život. Mimochodem, na té Veritasce šiju dodnes :-), i když k ní přibyly další tři šicí stroje.

Renovuješ i nábytek. Co s ním konkrétně děláš?

Já ho renovuji spíš pro vlastní účely podle toho, co potřebuji doma nebo v apartmánu, který pronajímám. Vlastně máme velkou část nábytku renovovaného nebo vyrobeného. Zaměřuji se na patinování, zestařování, provence styl, ale mám i zrenovované tonetky (jeden z nejpopulárnějších typů židlí) do původního stavu.

upcyklovany nabytek

Máš nějaký blog, kde by lidé mohli čerpat inspiraci, pokud by chtěli sami renovovat?

Nemám, není na to čas. (smích) Jednou za čas pořádám kurzy, do kterých se mohou lidé přihlásit.

Jinak doporučuji YouTube. Dnes tam můžete najít opravdu cokoliv a většinou je možné se ptát v komentářích.

Tvé výrobky si lidé mohou pořídit i v bezobalovém obchodě zVáženo v Brandýse nad Labem, jehož jsi nyní součástí, a do kurzů je možné se přihlásit v kavárně U Dvou Vran, je to tak?

Ano, a KAWAK je také možné koupit přes e-shop na webu www.kawak.cz.