BRANDÝSKO NAZELENO/GREEN TOWN - BRANDYSKO, PREVENCE VZNIKU ODPADŮ/WASTE PREVENTION

Začínáme: látkové pleny

látkové pleny

Začínáme s látkovými plenami

V ideálním případě máte ve svém okolí látkovou poradkyni nebo kamarádku, která Vám vše ukáže a předá zkušenosti. Pokud ale sbíráte informace z Internetu, zkusíme Vám předat jakýsi zkrácený přehled a odkazy na další weby a videa, kde se můžete později dozvědět více.

S čím můžete pracovat?

Bílé čtverce

Klasické bílé čtverce bývaly jedinou volbou pro naše maminky a babičky. Při běžném užívání stačí prát na 60°C stejně jako ostatní látkové pleny, je však lepší je pro snadnější skládání žehlit, což může být časově náročné. Na jedno přebalení jsou třeba 2 až 3 pleny a skládají se tímto způsobem. Poté miminko zabalíte do svrchních kalhotek, aby nic nevytékalo. Denně tedy budete potřebovat cca 20 plen a celkově cca 60.

Cenově jsou nejdostupnější – celková cena sady vyjde na cca 3000Kč (plus svrchní kalhotky) a často můžete tyto pleny sehnat od kamarádek či známých za hubičku.

bílé čtvercové pleny

Vícevrstvé pleny

Modernější a savější variantou klasických bavlněných čtverců jsou vícevrstvé pleny. Na každé přebalení stačí jedna a upevňují se Snappi sponkou. Poté opět zabalíte do svrchních kalhotek. Jak na to?

Celkově budete potřebovat cca 25 ks. Tyto pleny se perou na 60°C a není třeba je žehlit, u některých se to přímo nedoporučuje.

Kalhotkové plenky

Na den i noc pro velkou savost můžete využít kalhotkové pleny. Jejich velikost je zpravidla nastavitelná patentkami a vydrží Vám tedy po většinu plenkovacího období. Na vrch opět svrchní nepropustné kalhotky.

Perou se na 60°C, NEŽEHLÍ SE!

All in 2 – Vše ve dvou vrstvách

Jde o kombinaci svrchních kalhotek a vnitřních vložek, kdy vnitřní vložky pereme po každém přebalení a svrchní kalhotky stačí malinko namočit a nechat vyvětrat.

Vnitřní vložky bývají z kombinace bambusu (saje 4 x více než bavlna) a bavlny, existují i fleece vložky pro větší pocit sucha.

Vnitřní vložky lze libovolně kombinovat a vše tedy můžeme uzpůsobit momentálním potřebám miminka.

Při volbě savých částí bereme v úvahu frekvenci přebalování (jedeme zrovna autem na delší vzdálenost, můžeme přidat vložku navíc).

Vnější kalhotky mohou být z několika materiálů, PUL, fleece a vlněné.

Svrchní kalhotky  – nesušte v sušičce, nenechávejte schnout na přímém slunci, při každém praní zavřete suchý zip, aby se zbytečně neopotřeboval.

All –in-one – Vše v jednom – rychlovka – k doktorce a pro manžela 🙂

Tato varianta je nejpodobnější jednorázovým plenám. Savá vrstva je v kapse plenky a pokud vše připravíte předem, je manipulace de facto stejná jako u jednorázových plenek. Budou se Vám hodit při návštěvách u paní doktorky a určitě pro drahou polovičku či hlídačku, kteří nemají s látkovými plenami zkušenosti. Celá výbava by měla být na cca 25 přebalení. Velikost kalhotek upravíte patentkami a používáte po celou dobu přebalování miminka.

Tato varianta je však nejdražší a častým praním se plena opotřebovává rychleji.

Pereme na 60°C, NEŽEHLÍME, v sušičce sušíme pouze savou vložku, nikoliv vnější kalhotky s kapsou!

Poznámka: Universální pleny jsou určené pro miminka zpravidla od 4 kg. Na začátku plenkování je tedy možné, že nebudou úplně lícovat s křivkami Vašeho miminka. Je možné pro tuto dobu využít plenky určené pro tuto váhovou kategorii, které si můžete koupit či pouze půjčit.

Na co nezapomenout?

  • Používejte separační vložky – „největší nadělení“ zachytí a vy jej vyhodíte do koše (což bude jedna z mála věcí, které budete vyhazovat, i tak je kompostovatelná) Pokud byla separační vložka pouze promočená, dejte do uzavíratelného sáčku, vyperte a použijte znovu! – až 4 x
  • Použité pleny dejte do uzavíratelného kýble. Vnitřní vložky oddělte od svrchních, aby se zbytečně nemotaly a až bude kýbl plný, vyklopte vše do pračky.
  • Pro vybělení skvrn můžete použít perkarborát sodný či jiné přírodní bělidlo. Používejte předpírku, aby se pleny dobře nasákly a následně propraly. Poté perte na 60°C.

Co namísto vlhčených ubrousků?

  • Stačí Vám voda a přírodní olej na mytí pro miminka
  • Můžete použít látkové ubrousky, žínku či perlan (koupíte v lékárně v podobě rolí či archů – po použití můžete ty ubrousky, které zůstanou téměř čisté, vyprat a znovu použít. Přidáváme k použitým separačním vložkám do stejného sáčku.)

Přebalovací položky

  • Existují látkové varianty
  • Můžeme používat místo jednorázových klasické bílé čtverce

Používáním jednorázových přebalovacích podložek vytváříme nemalé množství odpadu!

Sleva na půjčovné 900 Kč

Město Brandýs nad Labem – Stará Boleslav podporuje používání látkových plen. Pokud si nejste jistá, zda jsou látkové pleny pro Vás či byste ráda používala malé plenky určené pro novorozence a nechcete pleny kupovat, obraťte se na lucie.materna@brandysko.cz a požádejte o slevový voucher v hodnotě 900 Kč. Slevový voucher platí na půjčení plen značky Bamboolik, která jako jediná tuto službu na českém trhu poskytuje. Uplatnit jej můžete na půjčení na 1 až 3 měsíce. Náklady na přebalování budou tedy, i přes standartně vyšší cenu půjčovného, nižší než náklady na koupi jednorázových plen za stejné období.

Nezodpovězené otázky ohledně používání plen? Rádi byste si plenky osahaly, vyzkoušely?  – Kontaktujte pí Evu Sedláčkovou

eva-sedlackova@seznam.cz, tel. 608 885 158